Trake za trčanje – karakteristike i prednosti
Traka za trčanje je jedna od omiljenih sprava za vežbanje za sve koji žele da ostanu aktivni i brinu o svom zdravlju. Bilo da preferirate lagano hodanje ili energično trčanje, ova sprava vam omogućava da prilagodite trening svojim potrebama i ciljevima. To znači da više ne morate da brinete o vremenskim uslovima, gužvi u teretani ili, još gore, saobraćaju ukoliko putujete do staze za trčanje. Imaćete vreme za ono najbitnije – dobar trening.
Uvek imate dobro poznate opcije kada je reč o kardio i aerobnim aktivnostima; a to su: trčanje, plivanje ili vožnja bicikla. Brzo hodanje i trčanje izdvajaju se kao jedni od najefikasnijih načina da poradite na zdravlju celog organizma. Kardio, pored toga što pozitivno utiče na rad srca i krvnih sudova, značajno može doprineti smanjenju telesne težine.
Trčanje aktivira gotovo sve mišiće u telu, jača fizičku snagu i poboljšava izdržljivost, ali ima i značajan uticaj na mentalno zdravlje. Redovni treninzi dokazano smanjuju nivo stresa i anksioznosti, podižu raspoloženje i jačaju samopouzdanje. Uz pomoć trake za trčanje, možete lako uskladiti svoje vežbanje sa dnevnim obavezama i ostati posvećeni svom zdravlju. Ništa vas neće sprečiti da kvalitetno vreme odvojite za sebe.
Koje su im prednosti?
Pomoću trake za trčanje možete preciznije kontrolisati intenzitet treninga i pomerati svoje granice u skladu sa planom i programom. Možete kontrolisati brzinu, nagib i druge parametre vežbanja, prilagođavajući ih novim ciljevima. Trening možete odraditi različitim intenzitetom u zavisnosti od svojih mogućnosti. Trčanje svima prija, a posebno osobama koje se bave statičkim poslovima, gde se dosta sedi. Nisu bitne godine niti kondicija, već samo volja i odlučnost, bez kojih ništa ne možemo postići. Osim trčanja, trake često imaju opciju hodanja, bilo da je to ceo trening ili u kombinaciji sa drugim vežbama.
Šta ih karakteriše?
Traka za trčanje je karakteristična po tome što je veoma laka za korišćenje. Ne zahteva posebno znanje, pa je mogu koristiti i profesionalci i početnici. Hodanje je najprirodnija aktivnost koja postoji – dovoljno je da malo ubrzamo hod, pokrenemo više mišića i već imamo koristi od toga. Daje nam mogućnost da sami prilagođavamo ritam treninga prema svojim mogućnostima, da odredimo brzinu kretanja, izmerimo pređeni put, pratimo srčani ritam (HR), kao i potrošnju kalorija.
Sve to pratimo preko praktičnog i jednostavnog monitora koji se nalazi u sklopu trake. Pojedini modeli imaju unapred programirane treninge koji korisnicima omogućavaju raznolikost u svojim rutinama trčanja.
Svaki trening može dovesti do nepredviđenih povreda, pa trake imaju sigurnosni ključ koji možete zakačiti za odeću i na taj način se zaštititi u slučaju pada ili neočekivanog zaustavljanja. Kada nisu u upotrebi, određeni modeli traka imaju opciju sklapanja, čime štede prostor u vašem domu.
RING trake za trčanje
Kada je reč o našim RING trakama za trčanje, možemo sa ponosom reći da su najprodavanije na našem tržištu. Godišnje prodamo nekoliko stotina traka. Glavni razlog za to je prvenstveno dobra cena u odnosu na kvalitet koji nudimo. Dizajn je uvek u skladu sa najnovijim svetskim trendovima. Takođe, posedujemo najveći lager rezervnih delova za trake, uz veoma kvalitetnu i pouzdanu tehničku podršku, tako da možete biti bezbrižni i uživati u treningu. RING trake za trčanje možete kupiti po najaktuelnijim akcijskim cenama. Trake koje inače koštaju preko 100.000 dinara, kod nas možete naći za 60.000–70.000 dinara.
Kod nas možete pronaći motorne (sa jednim ili dva motora) i sklopive trake za trčanje. Motorna traka za trčanje je fitnes sprava koja vam omogućava da trčite ili hodate u mestu, simulirajući trčanje, šetnju ili hodanje na otvorenom. Ova sprava se koristi u teretanama, kod kuće i u komercijalnim fitnes centrima. Kod motornih traka za trčanje nije neophodno da bude postavljen nagib, jer poseduju motor koji ih pokreće. Motorne trake za trčanje razlikuju se po nosivosti koju mogu izdržati i po tome da li imaju jedan ili dva motora. Evo nekoliko ključnih karakteristika motornih traka:
- Traka za trčanje: Pokretna površina na kojoj vežbač trči ili hoda. Materijal trake je obično dizajniran da bude udoban i pruži prirodan osećaj tokom trčanja.
- Električni motor: Motor koji pokreće traku za trčanje, omogućavajući korisnicima da trče ili hodaju kontinuirano, bez potrebe za ručnim guranjem trake.
- Kontrolna konzola: Interfejs pomoću kojeg vežbači mogu kontrolisati brzinu trake, nagib (ako traka ima ovu opciju), i pratiti podatke kao što su vreme, razdaljina, potrošene kalorije i slično.
- Ručke za podršku: Većina traka ima ručke koje korisnicima pružaju dodatnu podršku i ravnotežu tokom trčanja ili hodanja. Neki modeli imaju ugrađene senzore za očitavanje pulsa.
- Nagib (inklinacija/incline): Neke naprednije trake za trčanje omogućavaju podešavanje nagiba, simulirajući trčanje uzbrdo ili nizbrdo. Ovo može dodatno otežati ili olakšati trening.
- Sistem za ublažavanje udaraca: Napredniji modeli traka imaju ugrađene sisteme za ublažavanje udaraca kako bi smanjili opterećenje na zglobove tokom trčanja.
Kada je reč o sklopivim trakama za trčanje, dovoljno je reći da su one inovativne fitnes sprave koje možete jednostavno poneti sa sobom i nastaviti sa treningom, čak i kada niste kod kuće. Zahvaljujući svojoj sposobnosti da se sklapaju ili uvijaju za 180 stepeni, lako ih možete preneti prilikom transporta. Kada se ne koriste, sklopive trake, zahvaljujući mogućnosti horizontalnog ili vertikalnog odlaganja, mogu zauzimati površinu manju od 0,2 kvadratna metra.
Ostanite u formi sa trakom za hodanje
Trake nisu namenjene samo za treninge trčanja; one su sjajne i za hodanje, što ih čini odličnim izborom za početnike, povređene sportiste ili osobe koje traže lakši, ali efektivan način vežbanja. Hodanje na traci pruža sigurnost i kontrolu, jer ravna i stabilna površina smanjuje opterećenje na zglobove i mišiće, čime se značajno smanjuje rizik od povreda. Ovo je posebno korisno za one koji se oporavljaju od povreda, jer im omogućava postepeno vraćanje fizičkoj aktivnosti uz prilagođavanje brzine i nagiba njihovim trenutnim mogućnostima.
Trčanje na otvorenom može biti opasno zbog promena terena, neravnina i mogućih proklizavanja, posebno ako se trči u prirodi. Trkačima koji se oporavljaju od bolesti ili povreda svakako će dobro doći mogućnost da hodaju pridržavajući se za rukohvate na traci. Starije osobe, prekomerno gojazne osobe i osobe sa zdravstvenim problemima, koje imaju strah ili osećaju neprijatnost prilikom rekreacije na otvorenom, dobijaju motivaciju za bavljenje fizičkom aktivnošću vežbanjem u bezbednom okruženju i na kontrolisanim temperaturama.
Vežbanje u sopstvenom domu odgovara roditeljima koji moraju da budu uz malu decu, kao i svima onima kojima odsustvo od kuće predstavlja problem da bi vežbali u prirodi ili fitnes centru. Još jedna od prednosti traka za hodanje je to što štedi vreme i novac, ukoliko nemate u blizini mesta stanovanja pogodan teren za trening i rehabilitaciju.
Trake za trčanje – cena koja opravdava kvalitet
S obzirom na raznolik izbor traka za trčanje, sasvim je prirodno da postoje i različite cene u zavisnosti od kvaliteta, modela, karakteristika i dostupnosti same trake. Cena može da varira i zavisi od nekoliko faktora. Prvi faktor koji utiče na cenu je snaga motora, jer veća snaga motora omogućava veću brzinu i nagib. Trake sa jačim motorima obično koštaju više, ali su dugoročno isplativije jer su pouzdanije. Drugi faktor je veličina trake, koja takođe utiče na cenu. Šire trake su često skuplje jer su obično izrađene od kvalitetnijih materijala, a pritom imaju veću površinu za trčanje.
Najčešće postavljena pitanja
Koja je najniža, a koja najviša brzina trake?
Raspon brzine trake zavisi od konkretnog modela trake za trčanje. Kada su u pitanju kućne trake sa motorom, najmanja brzina koja oponaša spor hod je 0,8 km/h, dok je najviša 20 km/h (brzi sprint).
Kako da odaberem traku koja meni odgovara?
Kod odabira adekvatne trake za hodanje, šetanje ili trčanje, važno je uzeti u obzir visinu, težinu i ciljeve koje želite da postignete (sporo i lagano šetanje, hodanje ili brzo trčanje, odnosno sprint). Ako ste niži, trebalo bi, zbog kraćeg koraka, da izaberete traku sa manjom površinom, dok bi viši trkači trebalo da odaberu veću traku u skladu s dužim korakom. Ovo savetujemo kako bi se smanjio rizik od pada na početku korišćenja trake. Takođe, obratite pažnju na nosivost. Ukoliko odaberete traku male nosivosti i preopteretite je, može se brzo pokvariti.
Da li je važna snaga motora?
Motor je veoma važan faktor, jer uz pomoć kaiševa prenosi snagu na valjke koji pokreću traku. Obratite pažnju na snagu motora, koja se izražava u konjskim snagama (HP ili KS). Za nekoga ko želi redovno da trenira, preporučuju se trake sa snagom motora u rasponu od 3 do 5 HP. Trake sa jačim motorima su najbolje za intenzivne treninge sa nagibom, dok su za rekreativce dovoljne trake sa slabijim motorom.
Šta znači traka sa jednim, a šta sa dva motora?
Trake sa jednim motorom imaju ručnu regulaciju, odnosno manuelno podešavanje nagiba. To znači da, ako želite da postavite nagib koji simulira trčanje uzbrdo, morate fizički sići sa trake i preklopiti sklopku.
Kod traka sa dva motora, nagib se podešava automatski, pritiskom na dugme. Drugi motor omogućava nagib od 0 do 10%, dok kod skupljih modela može ići i do 15%. Trčanje uzbrdo troši više kalorija i bolje aktivira mišiće nogu, ali je teže i napornije.
Koliko su trake za trčanje bučne?
Buka traka za trčanje zavisi od više faktora, uključujući dizajn, kvalitet izrade, brzinu i površinu na kojoj se koristi. Generalno, buka varira od tihe (oko 40 decibela) do prilično glasne (preko 80 decibela). Za poređenje, razgovor u prostoriji je obično oko 60 decibela, dok je buka usisivača oko 70 decibela. Kućne trake često imaju dodatne funkcije za smanjenje buke, poput posebno dizajniranih motora i sistema amortizacije.
Kako smanjiti buku:
- Postavite traku na površinu koja apsorbuje udarce i zvuk.
- Redovno održavajte traku kako biste smanjili buku nastalu habanjem.
- Razmislite o kupovini trake posebno dizajnirane za tihi rad, što je korisno za stanove ili kuće gde buka može predstavljati problem.
Kako treba održavati traku za trčanje?
Svaka traka zahteva povremeno održavanje, kao što su podmazivanje i/ili zatezanje, koje možete odraditi prema priloženom uputstvu. Preporučuje se podmazivanje na svakih 10 do 14 dana, kao i povremeno usisavanje prašine ispod poklopca gde se nalazi motor. Za kućne trake je poželjno da, nakon 45 minuta trčanja, napravite pauzu kako bi se motor ohladio i traka "odmorila."
Koja je razlika između dve trake sa istim motorom i brzinom?
Moguće je da dve trake budu veoma slične, a da se razlikuju u ceni. Uzrok tome može biti dizajn trake, veličina (obratite pažnju na dimenzije), kao i broj različitih programa sa specijalnim funkcijama.